Svensk Bilprovning finns på Fordonsgatan 1,Vilhelmina.
Obokad efterkontroll Tisdag, torsdag: 12.20-14.00
Stationen Måndag-fredag: 07.00-16.00
Så gör du när du kommer till Svensk Bilprovning
När du kommer till Bilprovningen i Vilhelmina-Ekorrbacken för att kontrollbesikta din bil, mc eller något annat fordon, anmäler du dig på ankomstterminalen. Du registrerar dig genom att följa anvisningarna på skärmen. Som avtalskund behöver du ha din avtalskod till hands. Privatkunder anger endast fordonets registrerings- eller bokningsnummer.
När din registrering är slutförd kan du återvända till bilen och vänta till fordonets registreringsnummer kommer upp på informationsskylten. Kör då genom den port som anges.
Information till dig med funktionsnedsättning
Behöver du hjälp av personalen går det att kontakta dem utifrån med hjälp av ringsignalsystem. På stationen finns anpassad toalett för besökare med funktionshinder.
Jocke Lilja för 6 månader sedan Jag åkte dit med en bil som kontrollbesiktigats på annan ort 12 ggr i rad utan problem. Här blev de griniga då de ansåg att den var för låg? Sist fick jag dessutom anmärkning på saker som fungerar.nnDet har blivit oerhört mycket dyrare, avreglering fungerar inte där alternativ saknas.
Johan Haraldsson för 5 månader sedan Många lediga tider. Fick äran att besöka Vilhelmina från Lycksele, då Lycksele inte hade några lediga tider
Arne Lif för en månad sedan Bra personal med stor kunskap.
Torsten Jacobsson för 6 månader sedan Väldigt bra bemötande, trevlig personal.
Ahmad Kattash för 3 månader sedan Tack så mycket
Glöm inte din besiktningstid
För att underlätta ännu mer för dig som fordonsägare erbjuder besiktningstid.se en automatisk påminnelse när det är dags för nästa besiktning. Denna tjänst är helt kostnadsfri och du får en påminnelse i god tid före nästa besiktning.
Vi använder cookies för att säkerställa att vi ger dig den bästa upplevelsen på vår webbplats. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen antar vi att du är nöjd med det.Acceptera