Besiktningtid
CarspectCarspect

Carspect AB Helsingborg Söder

Gustav Adolfs gata 47, 252 38 Helsingborg4.3(166 omdömen)
Personbil:649 kr

Karta

Karta för Carspect AB Helsingborg Söder

Öppettider

  • Måndag08:00–16:00
  • Tisdag08:00–16:00
  • Onsdag08:00–16:00
  • Torsdag08:00–16:00
  • Fredag08:00–16:00
  • LördagStängt
  • SöndagStängt

Beskrivning

Personbil Lätt lastbil Släpvagn MC Registreringsbesiktning

Omdömen (166)

M
Mollberg J

Snabb och smidig service. Gott om tider. Jag togs emot fint av företaget

E
Emma von Fyren

Detta var utan tvekan den sämsta besiktningsupplevelse jag varit med om. Besiktningkvinnan tog sig friheten att dra och slita våldsamt i min bils helautomatiska bagagelucka, trots att det är uppenbart att den inte ska hanteras manuellt. Hon fortsatte med sådan kraft att bagageluckan slutade fungera normalt i över två timmar efteråt. Jag var på riktigt rädd att bilen hade blivit allvarligt skadad. Situationen blev så allvarlig att tre personer stod och bankade på rutan och försökte få henne att sluta, men hon fortsatte ändå. Det gav intrycket av att rutan var ljudisolerad eller att hon helt enkelt valde att ignorera oss, trots tydliga varningssignaler om att något var väldigt fel. Som grädde på moset fick jag ett återbesök, eftersom hon inte kunde kontrollera bagageutrymmet – ett problem som hon själv orsakade genom sin hantering. Carspect anser dessutom att jag ska betala för detta återbesök, och besiktningskvinnan hävdar i efterhand att nyckel har använts, vilket inte stämmer enligt oss som bevittnade händelsen. Detta är fullständigt oacceptabelt. Att personal som besiktar moderna bilar saknar grundläggande kunskap om automatisk utrustning och dessutom hanterar kunders fordon så här är chockerande. Total brist på professionalism, ansvar och respekt för kundens egendom. Jag kommer aldrig att besikta hos Carspect igen och avråder starkt andra från att göra det.

L
Loganix

Här kan de inte se skillnad på xenon ljus och vanlig glödlampa. Likaså vet dem inte vad gashydraulisk fjädring är för nåt och ger avslag på det som, "Skadad/ändrad funktion". Körde in bilen till Opus och de bara skakade på huvudet. Höjden av inkompetens hos Carspect!

J
Jerker Olsson

Var o besiktigade dotterns bil, allt slutade med att en två på svag ljusbild höger fram inget annat att påpeka på. Besiktningsmannen RUSTHIS "trodde" att glödlampan var fel i satt. Jag undrade om jag kunde fixa detta själv, men,,, se det gick inte Han upprepade EN TVÅ ÄR EN TVÅA, Aldrig mer Carspect som har så vaga bedömande Skrämmande hantering av en sk proffs

M
Mahmoud Hassan

Otrevliga personal, eller specifikt killen som jag träffade idag(Curaqli) som tror han kan bete sig som en xxxstövel om du kom ett par minuter försenad! Finns ju andra ställen där man kan besikta sin bil! Jag har jobbat som läkare i många år och aldrig bemöt någon patient på ett sådant otrevligt sätt även när denne/denna kom lite försenade, men denne outbildade man har egentligen mycket att lära sig om att bemöta människor!

Ackreditering

Swedac kontors-ID: A004095-033
Senaste Swedac-beslut:11 maj 2026
Giltighet:Gäller tills vidare

Utförda besiktningstyper

Kontrollbesiktning

Fordon som besiktigas

Fordon, kategori 1 (lätta fordon)
Visa på Swedac.se